Zuzana Macková

Zuzka se o Montessori dozvěděla těsně před narozením prvního syna. Zuzka vzpomíná: „Ještě dnes si pamatuji, jak jsem listovala stránky knížky – Montessori od začátku (Montessori from the Start). Podtrhávala jsem si jednu větu za druhou a nevycházela z úžasu. Ta kniha mi ukázala, že je možné vytvořit láskyplný domov pro děti, který je podporuje v jednotlivých fázích jejich vývoje, kde rodič je průvodcem, ne diktátorem a potřeby každého člena rodiny jsou vyslyšené a zohledněné. Domov, kde dítě není bezmocná bytost, s kterou se nějak zachází, ale kde se dítě stává součástí skupiny lidí, kteří spolu sdílejí svůj životní příběh.“

Než se Miško narodil, čekala ho Montessori připravená domácnost. Společně se vydali na cestu objevování a poznávání. Ta cesta trvá dodnes a Zuzka jí od prvního dne zaznamenává na svém blogu mothering.cz.

Poslední rok si začala uvědomovat, že její prvotní zájem o Montessori se přeměnil ve vášeň. Fascinuje jí sledovat, jak děti poznávají svět kolem sebe, jak se učí pracovat se svými emocemi a jak se přeměňují na lidské bytosti, které naplno využívají všechny svoje schopnosti a tím naplňují smysl svého života.

Zuzka absolvovala trénink ko-aktivního koučinku americké společnosti CTI Training Institute. Tento rok dokončuje dvouletý intenzivní kurz Language of listening zaměřený na koučování dětí a dospělých. V příštím roce se chystá na výcvik Montessori asistent 0-3 v Praze a výcvik Helicopter stories ve Velké Británii. Je neúnavnou studentkou a ráda se učí od výjimečných učitelů. Mezi její vzory patří Teacher Tom, Donna Bryant Goertz, Vivien Gussin Palay nebo Paula Polk Lillard.

V naší batolecí třídě bude působit jako anglicky mluvící asistentka.