.

Montessori. Ověřený pedagogický směr s více než stoletou tradicí..

Dnešní celosvětové výzkumy potvrzují, že Montessori pedagogika usnadňuje rozvoj kognitivních schopností, podporuje vědomé a systémové myšlení a emoční a sociální vývoj. Má významný přínos pro vývoj dítěte, hlavně z pohledu práce se smyslovými materiály a propojení praktického života s učením.

Práce Marie Montessori již dlouhá léta ukazuje, že potřeby vyvíjející se mysli (i těla) dítěte můžeme naplnit. Už před více než sto lety propagovala odlišný přístup ke vzdělávání na základě pozorování a vědeckého studia toho, co děti pro svůj vývoj opravdu potřebují. Její pedagogika není zastaralá, ale naopak je celá léta prověřována v praxi a její výsledky korespondují s nejnovějšími výzkumy z oblasti psychologie a neurovědy.

Potřeby dětí se nezměnily, stále stejně je důležité držet se individuálního přístupu, respektu a lásky a pozorovat děti, abychom věděli, co v jaké chvíli skutečně potřebují. Změnil se obsah, který se i v Montessori upravuje v souladu s aktuálními poznatky. Změnily se technologie, které se využívají i v Montessori, jen zde děti své znalosti a dovednosti nejdříve získávají a upevňují jiným způsobem.

Montessori pedagogika se nesnaží děti unifikovat, není jen pro jeden určitý typ dětí, ale naopak pomáhá, aby každé dítě dosáhlo svého plného potenciálu a je jedno, zda tento potenciál má ve vědě, literatuře, výpočetní technice, umění či hudbě. Montessori má ucelený koncept s překrásnými materiály podncující děti k používání. Dítě může učení vnímat všemi smysly a postupně jak materiály prochází, dostává odpovědi na otázky proč a jak. Montessori pedagogika neexperimentuje na dětech. Je používána ve více jak 20 tisících školkách a školách po celém světě a Montessori školy absolvolali mnozí úspěšní lidé naší planety.

Larry Page a Sergey Brin – zakladatelé Google. Říkají, že Montessori je hlavním faktorem jejich úspěchu, protože jim dalo svobodu prosazovat své vlastní zájmy a umožnilo myslet sami za sebe.

Jeffrey Bezos – zakladatel Amazonu. Uvádí, že tím, čím je dnes,  je díky Montessori mateřské a základní škole. Oceňuje důvěru a pečující prostředí, které mu umožnily se zaměřit na osobní rozvoj a kreativitu.

Jeffrey Bezos

William Wright – designer nejprodávanějších počítačových her The Sims. Říká, že ho Montessori naučilo radosti z objevování, protože když děti objeví  věci samy o sobě, přilnou k nim mnohem víc.

William Wright

Katherine Graham – majitelka, editorka a nakladatelka novin The Washington Post. Říkala, že Montessori školka, kde se naučila číst a psát, jí mimo jiné dala lásku k psanému jazyku a to jí zůstalo po celý život.

Katherine Graham

Gabriel García Márquez – nositel Nobelovy ceny za literaturu, spisovatel a novinář

Gabriel García Márquez

Jimmy Wales – spoluzakladatel Wikipedie

T. Berry Brazelton – uznávaný pediatr a neonatolog, který se proslavil naučnými články v novinách a vystoupeními v televizi.

T. Berry Brazelton

Anne Frank – spisovatelka, navštěvovala Montessori školu v Amsterodamu, kde se u ní projevilo nadání pro čtení a psaní. Za 2. světové války psala osobní deník, který ji proslavil po její smrti.

Peter Drucker – univerzitní profesor, spisovatel, konzultant a myslitel v oblasti managementu, historie, ekonomie a sociálních věd. Je pokládán za zakladatele moderního managementu.

Friedensreich Hundertwasser – rakouský malíř a architekt

Erik Erikson –  psycholog židovského původu, který je pokládán za stoupence neofreudismu. Jednalo se o německo-amerického psychoanalytika a zástupce psychoanalytické ichpsychologie. Proslavil se především epigenetickým diagramem. Byl 12. nejcitovanějším psychologem ve 20. století.

Joshua Bell – americký houslista, hudební pedagog a držitel Ceny Grammy

Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis – první dáma USA (manželka 35. prezidenta USA Johna Fitzeralda Kenneddyho)

Princ William a princ Harry – synové prince Charlese a princezny Diany

Princ William a princ Harry

Chelsea Clinton – dcera prezidenta Billa a Hillary Clintonových

Princezna Eugenie York – mladší dcera Andrewa, vévody z Yorku a Sarah, vévodkyně z Yorku

Princezna Eugenie York

Beyonce Knowles – americká pop a R&B zpěvačka, skladatelka, herečka a módní návrhářka

Sean „P. Diddy“ Combs – rapper a generální ředitel společnosti Bad Boy Records

George Clooney – herec, scénárista, režisér, producent

Hellen Keller – spisovatelka, aktivistka a lektorka. Byla také členkou Socialistické strany Ameriky. Před druhým rokem věku ztratila zrak i sluch. Jako první hluchoslepý člověk dokončila studium na Harvardu.

Helen Keller

Alan Ricman – herec, scénárista, režisér

Yo-Yo-Ma – Yo-Yo Ma je violoncellista, virtuos a orchestrální hudební skladatel, držitelem téměř dvou desítek cen Grammy, Národní medaile za umění a Prezidentské medaile svobody

Yo-Yo-Ma

Anthony Doerr – spisovatel a držitel Pulitzerovy ceny za román „Jsou světla, která nevidíme“

Královna Noor –  jordánská královna, známá svými mezinárodními humanitárními aktivitami a otevřenými názory na světový mír a spravedlnost

královna noor

Anne Hathaway – herečka a scénáristka

Lea Salonga – zpěvačka a herečka

Dakota Fanning – herečka

Dakota Fanning

Elizabeth Berridge – herečka

Melissa Gilbert – herečka

Melissa Gilbert

Sara Gilbert – herečka

Helen Hunt – herečka

Helen Hunt

Kami Cotler – herečka

Kami Cotler

Hugh Grant – herec

Julia Child – světově proslulá televizní kuchařka

David Blaine – kouzelník a iluzionista

a další.